Write Your Own Review
Light Golden Herringbone 15mm x 90mm x 400mm
£69.99/m²
£131.02
15mm x 90mm x 400mm Light Golden Brushed & Lacquered Herringbone
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Bring warmth and elegance to your home with our light golden herringbone engineered wood flooring. This flooring features a beautiful light golden color and a herringbone pattern that adds a timeless, sophisticated touch to any space. The engineered construction makes these floors strong and stable, and the natural wood finish adds a classic, rustic look. Whether you're looking to update your living room, bedroom, or kitchen, our light golden herringbone engineered wood flooring is the perfect choice. Contact us today to learn more about this beautiful flooring option.
| SKU | EW150047 |
|---|---|
| Colour | Golden |
| Width (m) | 90mm |
| Thickness | 15mm |
| Pack Coverage | 1.872m2 |
| Board Width | 90mm |
| Finish | Brushed & Lacquered |
| Veneer | 4mm |
| Board Length | 400mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













