Write Your Own Review
20mm x 180mm x 1860mm Golden Dark Edge
£89.99/m²
£150.64
20mm x 180mm x 1860mm Golden Dark Edge
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Add a touch of warmth and character to your home with our golden dark edge engineered wood floor. This flooring option features a beautiful golden hue that is accented with dark edges for a unique, rustic finish. Made from durable engineered wood, this floor is able to withstand heavy foot traffic and is perfect for busy households. The dark edges add visual interest and depth, making it a stylish choice for any room. Easy to maintain and install, our golden dark edge engineered wood floor is the perfect combination of form and function.
| SKU | EW200018 |
|---|---|
| Colour | Golden |
| Width (m) | 180mm |
| Thickness | 20mm |
| Pack Coverage | 1.674m2 |
| Board Width | 180mm |
| Veneer | 6mm |
| Board Length | 1860mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













