Write Your Own Review
20mm x 180mm x 1860mm Deep Brushed Handscraped Natural
£99.99/m²
£167.39
20mm x 180mm x 1860mm Deep Brushed Handscraped Natural
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Showrooms and Stores across the UK
Bring a rustic, natural touch to your home with our deep brushed natural handscraped engineered wood floor. This flooring option features a rough, textured finish that has been achieved through deep brushing and handscraping the wood. Made from durable engineered wood, this floor is able to withstand heavy foot traffic and is perfect for busy households. The deep brushing and handscraped finish add visual interest and depth, making it a unique and stylish choice for any room. Easy to maintain and install, our deep brushed natural handscraped engineered wood floor is the perfect combination of style and function.
| SKU | EW200015 |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Width (m) | 180mm |
| Thickness | 20mm |
| Pack Coverage | 1.674m2 |
| Board Width | 180mm |
| Finish | Brushed Handscraped |
| Veneer | 6mm |
| Board Length | 1860mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













