Write Your Own Review
20mm x 180mm x 1860mm Deep Brushed Handscraped Golden
£89.99/m²
£150.64
20mm x 180mm x 1860mm Deep Brushed Handscraped Golden
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Showrooms and Stores across the UK
Add a touch of warmth and character to your home with our deep brushed golden handscraped engineered wood floor. This flooring option features a beautiful golden hue that has been deep brushed and handscraped for a rough, rustic finish. Made from durable engineered wood, this floor is able to withstand heavy foot traffic and is perfect for busy households. The deep brushing and handscraped finish add visual interest and depth, making it a unique and stylish choice for any room. Easy to maintain and install, our deep brushed golden handscraped engineered wood floor is the perfect combination of form and function.
| SKU | EW200014 |
|---|---|
| Colour | Golden |
| Width (m) | 180mm |
| Thickness | 20mm |
| Pack Coverage | 1.674m2 |
| Board Width | 180mm |
| Finish | Handscraped |
| Veneer | 6mm |
| Board Length | 1860mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













