Write Your Own Review
18mm x 150mm Natural Brushed & Oiled
£64.99/m²
£70.19
18mm x 150mm Natural Brushed & Oiled
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Showrooms and Stores across the UK
Bring a rustic, natural touch to your home with our natural brushed and oiled engineered wood floor. This flooring option features a rough, textured finish that has been achieved through brushing the wood and then treating it with oil. The oil finish adds a protective layer and enhances the natural beauty of the wood, making it easy to maintain and keep looking like new. Made from durable engineered wood, this floor is able to withstand heavy foot traffic and is perfect for busy households. Easy to install, our natural brushed and oiled engineered wood floor is the perfect combination of style and function.
| SKU | EW180046 |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Width (m) | 150mm |
| Thickness | 18mm |
| Pack Coverage | 1.08m2 |
| Board Width | 150mm |
| Finish | Brushed & Oiled |
| Veneer | 5mm |
| Board Length | 300mm-1200mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













