Write Your Own Review
18mm x 125mm Wheat Brushed & UV Lacquered
£64.99/m²
£77.99
18mm x 125mm Wheat Brushed & UV Lacquered
Need to see if first?
Your Project
Floor area:
m2
Showrooms and Stores across the UK
Bring a warm, inviting atmosphere to your home with our wheat brushed and UV lacquered engineered wood floor. This flooring option features a beautiful wheat hue that has been brushed for a textured finish and treated with UV lacquer for added protection. The UV lacquer helps to prevent fading and discoloration, ensuring that your floor will retain its beautiful appearance for years to come. Made from durable engineered wood, this floor is able to withstand heavy foot traffic and is perfect for busy households. Easy to maintain and install, our wheat brushed and UV lacquered engineered wood floor is the perfect combination of style and function.
| SKU | EW180044 |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Width (m) | 125mm |
| Thickness | 18mm |
| Pack Coverage | 1.2m2 |
| Board Width | 125mm |
| Finish | Brushed & UV Lacquered |
| Veneer | 5mm |
| Board Length | 300mm-1200mm |
| Species | Oak |
| Fitting Method | Tongue & Grooves |













